Komiksy z Zachodu.

Okładka pierwszego (i jedynego) tomu „Elektry” Franka Millera i Klausa Johnsona. 1989 rok. Nakład: 200.000 egz.

Podczas transformacji ustrojowej zlikwidowano monopol państwowy, którego symbolem była Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa-Książka-Ruch”. Do Polski zaczęły wchodzić zagraniczne koncerny medialne. Powstały nowe wydawnictwa komiksowe, w większości prywatne, nierzadko z z obcym albo mieszanym kapitałem. Polscy czytelnicy uzyskali dostęp do nieznanych im dotąd komiksów amerykańskich oraz frankofońskich.

W 1989 Studencka Oficyna Wydawnicza ZSP „Almapress” wypuściła piracki tom Superman. 50 lat. Była to kompilacja różnych historii z udziałem tego bohatera, przerysowana z komiksów amerykańskich. W tym samym roku powstało wydawnictwo AS Editor Ltd, które wprowadziło na rynek komiksy takie jak Conan Saga, Indiana Jones, Tomek Grot (z rysunkami Bogusława Polcha) i Elektra. Drukowano je w nakładach zbliżonych do tych z czasów PRL'u, co doprowadziło do szybkiego upadku tej oficyny (działała niecałe dwa lata).
W 1990 roku do Polski weszła duńska korporacja medialna Gutenberghus Group (Egmont Group). Powstało wydawnictwo Egmont Polska. Swoją działalność rozpoczęło od publikacji komiksów z bohaterami Disneya. Pierwsze było czasopismo „Mickey Mouse” (1990-1994), potem „Donald Duck” (1991-1992). Na ich bazie w 1994 powstał dwutygodnik „Kaczor Donald” (przez pewien czas tygodnik, ukazuje się do dziś jako miesięcznik). Niedostępne w PRL'u komiksy disneyowskie szybko stały się popularne wśród polskich dzieci. Egmont w latach 90. wydawał ich mnóstwo. Były wśród nich magazyny „Donald i spółka” (43 numery w latach 1992-1994), „Komiks Gigant” (52 numery w latach 1992-2000), albumy, dodatki etc. W 1990 wydawnictwo wypuściło pierwszy tom Asterix'a, w 1992 Lucky Luke a w 1994 Tintina. W 1990 Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia” rozpoczął publikację komiksów z serii Smerfy. W ciągu dwóch lat ukazało się pięć albumów. Seria została podjęta na nowo przez Egmont w 1997 roku.
W 1990 roku wydawnictwo „Pegasus” Spółka z o.o. rozpoczęło publikację serii Ian Kaledine, Tetfol, Vasco i Marine. Oficyna bardzo szybko zakończyła swoją działalność. Również w 1990 „SFERA” Sp. z o.o. podjęła próbę wydawania serii Aria. Zamknięto ją po trzech albumach.

W 1988 roku Przedsiębiorstwo polsko-radzieckie „Orbita” Spółka Wydawniczo-Poligraficzna sp. z o.o., wchodzące wówczas w skład RSW „Prasa-Książka-Ruch”, wydało komiks Szninkiel Jeana Van Hamme'a i Grzegorza Rosińskiego. W 1989 spółka przejęła po Krajowej Agencji Wydawniczej publikację Thorgala w Polsce. Do 1991 wydała szesnaście tomów (trzy pierwsze jako wznowienia). W 1990 wypuściła całą pięciotomową serię Hugo autorstwa Bédu, a także powtórzyła wydawaną w latach 80. przez Interpress siedmioodcinkową serię Doman z rysunkami Andrzeja O. Nowakowskiego. „Orbita” wypuściła jeszcze dwa pierwsze tomy z serii Bruce J. Hawker oraz po jednym tomie z serii Cubitus, Timothee Titan i Cousteau, po czym w 1992 zaprzestała wydawania komiksów i zniknęła z rynku. W pierwszej połowie lat 90. Thorgala wydawała jeszcze belgijsko-polska Korona Sp. z o.o. W 1991 wypuściła trzy tomy w twardej oprawie (pierwszy, drugi oraz siedemnasty). Niedługo potem również i ta oficyna została zamknięta.

W 1990 rozpoczęło działalność wydawnictwo powszechnie znane jako TM-Semic. Powstało dzięki współpracy polsko-szwedzkiej spółki TM Systemgruppen ze szwedzkim wydawnictwem Semic Press AB (posiadającym licencję na druk komiksów Marvela) oraz polską firmą Codem. W czerwcu 1990 pojawiły się w sprzedaży pierwsze zeszyty z serii Spider-Man i Punisher. Pod koniec roku uruchomiono dwie kolejne serie, tym razem z DC, Batman i Superman. Wydawnictwo rozwijało się bardzo dobrze. Wkrótce rozpoczęto publikację następnych serii, przede wszystkim z uniwersów Marvela i DC, były to m.in. X-Men i Green Lantern. Przez całą swoją działalność TM-Semic wydawało w sumie 35 serii oraz kilka cyklicznych pozycji specjalnych, takich jak „Mega Marvel” i „Wydania Specjalne”, w ramach których prezentowało polskim czytelnikom najważniejsze amerykańskie komiksy, takie jak Fantastic Four, Avengers, Hulk, Silver Surfer (Marvel) oraz Lobo (DC). Firma po licznych przekształceniach i zmianie nazwy utrzymała się na rynku do 2003 roku. Opublikowała w tym czasie niemal tysiąc komiksów.

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.


 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zbyt długa jesień - Sławomi Jezierski.

Magazyny - lata 90.

Przemysław Truściński.